Ekspertų komentarai
AUSTĖJA LANDSBERGIENĖ, SOCIALINIŲ MOKSLŲ DAKTARĖ, EDUKOLOGĖ, KONTEKSTINIO UGDYMO PRINCIPŲ AUTORĖ, KONSULTANTĖ ŠVIETIMO KLAUSIMAIS, TARPTAUTINIŲ MOKYKLŲ TARYBOS ŠVIETIMO VERTINTOJA, „HUNDRED“ AMBASADORĖ LIETUVOJE, DIDŽIAUSIO IKIMOKYKLINIO UGDYMO ĮSTAIGŲ TINKLO BALTIJOS ŠALYSE „VAIKYSTĖS SODAS“, KARALIENĖS MORTOS MOKYKLOS BEI „SIX SENSES“ INTERNATIONAL PRESCHOOL STEIGĖJA
Kiek laiko vaikas turi miegoti? Ką daryti jei vaikas nemiega pietų? Ar reikėtų vaiką versti miegoti pietų? Kada svarbiau miegoti – dieną ar naktį? Tai klausimai, kurie rūpi tiek tėvams, tiek pedagogams, o atsakymus pateikia mokslininkai.
Išties miego ikimokyklinukams reikia daugiau nei suaugusiems, nes jie labai sparčiai auga, jų raida – greita. Nerekomenduojama leisti vaikui pervargti, nes tuomet užmigti tampa sunkiau, miegas būna paviršutinis, ypatingai į tą reikėtų atkreipti dėmesį jei vaikui dar nėra trejų, nes jis negali pasakyti, kad pavargo ir nori miego.
Taigi, jei vaikui reikia miego, būtina jam sudaryti sąlygas. Tačiau jei vienas ar keli vaikai darželyje miega, kiti neprivalo taip pat eiti miegoti. Svarbi natūrali tėkmė, kai pedagogas jaučia grupės poreikius ir stengiasi atsižvelgti į kiekvieną darželinuką. Gali paaiškėti, kad vienam vaikui reikia visiškos tylos, o kitam – tylios muzikos, kurią jis gali klausyti į ausis įsikišęs ausinukus. Kalbant apie pasiruošimą miegui, vaikams neturėtų reikėti persirengti pižamų – tik nusiplauti rankas, veiduką ir patogiai įsitaisyti lovytėse.
Dažnai kyla klausimas, kada svarbiau, kad vaikas gerai išsimiegotų – per pietus ar naktį. Tyrimai rodo, kad pietų miegas nėra toks svarbus kaip nakties, todėl miegoti reikia naktį, o dieną tik kai reikia pailsėti. Svarbu, kiek valandų vaikas miega per parą, atsižvelgiant į jo amžių. Jei vaikas naktį išmiega rekomendacijose numatytą valandų skaičių, jam pietų miegas nėra būtinas.
Tačiau rekomendacijomis negalima vadovautis aklai, jos nebūtinai tiks kiekvienam vaikui. Tyrimai rodo, kad 10 proc. mažųjų miego reikia daugiau nei rekomenduojama, o kitiems 10 proc. miego reikia mažiau nei numato rekomendacijos. Tai tik įrodo, kad kiekvienas žmogus – unikalus ir nereikia jo įsprausti į bendras rekomendacijas, ypač kai kalbame apie ankstyvąją vaikystę. Ikimokyklinukų raidos rėmai – labai platūs, todėl kalbant apie mažylio raidą labai svarbu matyti visą paveikslą.
Jei darželio grupėje yra vaikų, kurie nemiega, reikia jiems iš anksto paruošti veiklas – lovytėse arba prie stalo, tai gali būti popierius su spalvotais pieštukais, knygelės, dėlionės, įvairios pirštukams lavinti skirtos užduotys. Vaikas turi teisę nemiegoti, bet turi pareigą tyliai žaisti, kai miega draugai. Tą būtina akcentuoti.
Negalima versti vaiko ramiai gulėti lovoje, kol kiti vaikai miega. Ikimokyklinukui ramiai išgulėti porą valandų – misija neįmanoma, nes jis dėl savo amžiaus to padaryti tiesiog negali. Liepti vaikui porą valandų išgulėti užsimerkus ir nejudant yra ne kas kita kaip emocinis smurtas. Netiesa, kad darželinukai negeba ramiai pabūti, svarbu jiems padėti – pasirūpinti papildoma tylia veikla, galiausiai – kartu su jais pažaisti. Svarbu atminti, kad darželis yra skirtas vaikui, o ne pedagogo patogumui. Pedagogai turi būti išradingi ir lankstūs tam, kad atlieptų kiekvieno vaiko poreikius.
Visą laiką, kol vaikas yra darželyje, pedagogai turi užtikrinti visišką saugumą. Tiek aktyvios veiklos, tiek pietų miego ar poilsio metu. Ikimokyklinukų palikti be priežiūros negalima, nes jų elgesys gali būti sunkiai prognozuojamas. Tačiau situacijų būna pačių įvairiausių ir gali prireikti akimirkai išeiti iš tos patalpos, kurioje ilsisi darželinukai. Tokiu atveju Pediatrų asociacija rekomenduoja dėl saugumo kas 10–15 min. įeiti ir fiziškai apžvelgti vaikus, kaip jiems sekasi. Mokytojai negali palikti vaikų vienų, jie visuomet turi būti netoliese, net jei darželinukai miega.