Ekspertų komentarai

EGLĖ LUKINAITĖ – VAIČIURGIENĖ, PSICHOLOGĖ, KNYGŲ „RYŠYS SU SAVIMI. RYŠYS SU VAIKU“ IR „DVIEJŲ VAIKŲ MAMA“ AUTORĖ, PSICHOLOGIJOS STUDIJOS „NATŪRALI MOTINYSTĖ“ BENDRAĮKŪRĖJA

Poilsio poreikis ar poreikis kažkam, kas nėra poilsis, pavyzdžiui žaidimui, judesiui, bendravimui yra lygiavertiškai svarbūs. Vienas nėra svarbesnis už kitą – svarbu, koks žmogaus poreikis tuo metu dominuoja.

Vertimas ilsėtis, gulėti ar miegoti, kai tokio poreikio vaikas tuo metu neturi, gali būti žalingas keliais aspektais: 

1) Jei tai vyksta nuosekliai, nuolat (pavyzdžiui kiekvieną dieną darželyje), vaikas mokosi nepaisyti savo kūno poreikių, į juos neatsižvelgti. O poreikių atliepimas ir mokymas savo poreikius ir kūno signalus atpažinti, įsisąmoninti ir atliepti yra pamatas savireguliacijai. Tai vyksta labai paprastai – per kasdienes situacijas: pastebėti, kai šalta, ir apsirengti. Ištroškus atsigerti. Išalkus – valgyti, pavargus – ilsėtis. Nuliūdus ieškoti kontakto su kitu, kad sulaukti palaikymo. Tokiu būdu mokomasi reaguoti į savo fiziologinius, emocinius, socialinius poreikius. Būtent poreikių atpažinimas, atliepimas ir tos patirties integravimas užtikrina sveiką asmenybės funkcionavimą.

Esant sutrikusiam poreikio gyvavimo ciklui bet kuriame etape (poreikio atpažinimo, atliepimo, integravimo) – tai reiškiasi tiek emociniais, elgesio sunkumais vaikui augant, atsiliepia asmenybės raidai ir gebėjimui save reguliuoti ir suaugusiojo amžiuje.

2) Kai poreikiai sistemingai ignoruojami vaikas jaučiasi nesaugus jį supančioje aplinkoje. Saugumas būtinas, kad vaikas galėtų mokytis, tyrinėti aplinką, megzti santykius, save reikšti. Nesijausdamas saugus vaikas patiria įtampą, kas vėlgi veda į emocinius ir elgesio sunkumus bei daro poveikį netgi vaiko sveikatai: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24501202/

Ir čia svarbu, kaip yra bendraujama su vaiku taip pat. Ar yra atvira prievarta: gąsdinimai, rėkimas, priverstinis laikymas ir pan. Nes tai – fiziologinis ir/ar psichologinis smurtas.

Sveika būtų kviesti vaikus ilsėtis ir paisyti savo poilsio poreikių. Greitai užmiegantys vaikai, kad galėtų atliepti savo poilsio poreikį ir pamiegoti, o neužmiegantys vaikai, truputėlį pagulėję (tas neturėtų išsitęsti ilgai), galėtų eiti veikti kitų veiklų – atsižvelgt ir patenkinti kitus (pavyzdžiui judesio, bendravimo ir kt. poreikius).

Scroll to Top