Ekspertų komentarai
VITALIJA GRESEVIČIENĖ, VAIKŲ NEUROLOGĖ, LIETUVOS SVEIKATOS MOKSLŲ UNIVERSITETO VAIKŲ REABILITACIJOS KLINIKA
Miegas, jo svarba ikimokyklinio amžiaus vaikams
Miegas – tai aktyvus biologinis ir psichologinis procesas, kurio metu vyksta labai sudėtingos biocheminės reakcijos. Miego būsenoje centrinė nervų sistema apribodama ryšį su išorine aplinka padeda organizmui atkurti jėgas ir pasiruošti kitos dienos aktyviai veiklai. Miegas reikalingas žmogaus organizmui kaip maistas, vanduo ar oras. Tai laikas, kai neveikiant išoriniams dirgikliams, išnykus sąmoningam psichikos aktyvumui, žmogaus smegenys apdoroja nemiego metu gautą informaciją, ją iš trumpalaikės atminties perkelia į ilgalaikę, o nereikšmingą ištrina. Tuo metu vyksta organizmo sistemų (kardiovaskulinės, virškinimo, kt.) funkcionavimo, hormonų išskyrimo pokyčiai. Norint palaikyti optimalią sveikatą svarbu miegoti pakankamai, o tai ypač svarbu vaikams.
Rekomenduojama reguliari miego trukmė yra susijusi su geresniais žmogaus sveikatos (psichinės, fizinės) rodikliais bei gyvenimo kokybe. Ypač miegas svarbus mažiems vaikams. Miego trukmė reikalinga mažiems vaikams kinta augant. Pagal Amerikos Miego Medicinos Akademiją, jei kūdikiai iki 3 mėnesių, susumuojant visus miego epizodus per parą, turėtų miegoti 14–17 valandų, tai 3-5 metų vaikams miego poreikis yra maždaug 10-13 val., o 6-12 metų 9-12 val. per parą. Paros miego trukmė vaikams yra individuali: vieniems iš jų reikia miegoti ilgiau nei rekomenduojama, kitiems trumpiau.
Dienos miego poreikis su vaikų amžiumi irgi kinta: 60% keturmečių reikalingas pietų miegas, iš penkiamečių jau tik 30%, o iš šešerių metų amžiaus tik 10% vaikų reikės dienos miego (Amerikos Pediatrų Asociacija (APA)). Žinant dienos miego poreikį populiacijoje nereikia užmiršti individualaus vaiko poreikio. Kokie simptomai būdingi ikimokyklinio amžiaus vaikui, kai jam nereikalingas dienos miegas? APA siūlo atkreipti dėmesį į šiuos simptomus, jei šio amžiaus vaikai:
- sunkiai užmiega dienos metu,
- sunkiai užmiega vakare,
- ryte prabunda per anksti,
- nebūna mieguisti dieną, net ir be dienos miego.
Moksliniais tyrimais nustatyta ypatinga nakties miego svarba cirkadiniams ritmams ir augimo hormonui.
2017 metų medicinos ir fiziologijos Nobelio premija suteikta cirkadinių ritmų tyrinėtojams Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash ir Michael W. Young, išskyrusius genus, kurie reguliuoja žmogaus kūno ląstelių paros ritmą, taip vadinamą “biologinį laikrodį”. Tai yra genetinis-biologinis užmigimo laikotarpis, kurio metu smegenyse prasideda kiekvienai miego fazei reikalingų medžiagų gamyba. Melatonino gamyba prasideda apie 20 val., piką pasiekia apie 24 val. nakties ir pradeda mažėti apie 4 val. ryto. Todėl pats fiziologiškiausias užmigimo laikas, atitinkantis vaiko besiformuojančius bioritmus, yra reguliarus jo migdymas ne vėliau kaip 20-21 val.
Augimo hormonas atsakingas ne tik už augimą, bet yra svarbus žmogaus minkštųjų audinių, kaulinės sistemos metabolizme. Maksimalus jo išsiskyrimas vyksta apie vidurnaktį lėto miego fazėje. Ši miego fazė būna po kelių miego valandų, t.y. užmigti reikia ne vėliau, kaip 21-22 val. vakaro. Užmigus vėliau, kas būdinga vaikams, kuriems jau nebereikia dienos miego, tačiau jie priverstinai migdomi dieną, sutrinka svarbūs fiziologiniai procesai.
Nekokybiškas nakties miegas sąlygoja vaiko irzlumą, dėmesio koncentracijos, mokymosi sutrikimus, mieguistumą dieną, poreikį pamiegoti dieną. Taip atsiranda patologinis ratas (nekokybiškas nakties miegas, jo kompensacija dienos miegu) neigiamai veikiantis normalų ikimokyklinio vaiko vystymąsi.
Vertinant nakties miego svarbą daugelyje išsivysčiusių (JAV, Anglija) bei mūsų platumos (Švedija, Norvegija) šalių ikimokyklinio ugdymo įstaigose nuo 3 metų amžiaus nėra privalomo pietų miego, nebent tam yra individualus vaiko poreikis. Deja, Lietuvos daugumoje ikimokyklinio ugdymo įstaigose yra privalomas popietinis miegas.
Gydytojo praktikoje dažnai susiduriu su situacijomis, kai tėvai nemiegančius dienos metu vaikus turi pasiimti iš darželio po pietų, nes jie ,,trukdo kitiems vaikams miegoti ir atsiranda daug tokių, kurie taip pat nori nemiegoti”. Bet gal tie kiti vaikai, kurie ,,nori nemiegoti’’, jau pasiekė brandą vienam fiziologiškai svarbiam nakties miegui? Taip pat neturime pamiršti, kad šie prisiminimai apie darželį išlieka kaip bloga patirtis net ir suaugus vaikui.